Může low carb dieta ovlivnit nemocné ledviny?
Low carb dieta či její ostřejší varianta ketodieta lidem slibuje velmi výrazné úbytky hmotnosti, kterých je možno dosáhnout velmi rychle, už v horizontu několika týdnů. V současnosti je proto velice oblíbená. Přichází jí na chuť stále větší množství lidí. Většinou tato dieta také opravdu funguje, a i proto počet zájemců o ní stále roste. Může ji ale dodržovat doopravdy každý? Jak na tom jsou například lidé, kteří trpí chronickými potížemi s ledvinami?
Nižší příjem sacharidů
Rostoucí popularita diety přináší tomuto stravovacímu režimu a vlastně také životnímu stylu spoustu příznivců. Nenese s sebou vedle jasných pozitiv ale také některé rizika, například u zmiňovaného okruhu nemocných? Obvykle se doporučuje denní příjem sacharidů cca 45-65 % z celkové energie, kterou do sebe v podobě jídla dostanete, z čehož na jednoduché cukry by mělo připadnout maximálně 10 %. Takové údaje uvádí světová zdravotnická organizace WHO. Ovšem u low carb se konzumuje sacharidů méně, a to maximální do 30 % denního energetického příjmu. Co se vlastně v organismu děje a jak to ovlivňuje látkovou výměnu a funkci ledvin.
Nový zdroj energie
Jakmile tělu dojdou sacharidy, najde si nový zdroj energie, a to z tuků a bílkovin. Využije mastné kyseliny získané z našich vlastních tukových zásob a ketolátky čerpané rovněž z tukových faldíků v těle a zkonzumovaných bílkovin a tuků. Co se ale v tom případě děje s naším metabolismem? Obecně víme, že na glukóze, kterou získáme pomocí rozštěpení zkonzumovaných sacharidů závisí červené krvinky, jejich aktivita. Zákonitě vás asi napadne otázka, jestli nás velmi razantní snížení příjmu sacharidů nemůže nějakým způsobem ohrozit. V případě, že jste zdraví, pak k ničemu podobnému nedojde.
Červené krvinky potřebují glukózu
Látková výměna začne pracovat trochu jinak. V játrech bude pomocí oxidace tuků docházet k tvorbě ketolátek. Ty budou putovat do krve místo glukózy. Potom rozváděny do všech orgánů po celém těle, kde budou sloužit coby palivo. Takže tělo glukózu bude využívat jenom v případech, kde jiné zdroje energie nefungují – schová si ji pro červené krvinky. Následně se kvůli nízkému množství přijatých sacharidů sníží i hladina inzulínu v krvi, což opět nastartuje zpětnou tvorbu glukózy v játrech. Vyráběna ale bude z jiných sloučenin – nikoliv ze sacharidů, kterých má nyní tělo k dispozici velice malé množství. Tento proces se proto nazývá glukoneogeneze a díky němu bude v krvi dost glukózy, aby ji červené krvinky mohly využít.
Nižší riziko srdečně-cévních nemocí
A co ketolátky? Diabetici je musí sledovat, nicméně ketóza při dietě je regulovaná a v žádném případě nejde o acidózu, tedy nadměrnou produkce ketolátek v moči, kde se jich při tomto stavu vyskytuje více než 20 mmol/l. Pak dochází ke snížení pH krve a je narušeno vnitřní prostředí organismu. Při ketóze k tomu ale nedojde, hodnoty jsou zpravidla do 5 mmol/l nebo maximálně 7 mmol/l. Pozitivem low carb diety je rozhodně nižší riziko kardiovaskulárních chorob a významné zlepšení inzulínové rezistence. Jak ale na tuto dietu reagují ledviny?
Příliš mnoho bílkovin
Někteří odborníci ale upozorňují, že ketodieta může tvořit riziko poškození ledvin. Jde především o to, že nebezpečí představuje vyšší příjem bílkovin. Patříte-li ke zdravým lidem, neměli byste konzumovat více než 1 gram bílkovin na kilogram své tělesné hmotnosti denně. Toto množství může být o něco vyšší v případě, že aktivně sportujete. Pokud sportujete pouze lehce a spíše rekreačně, může to být i 1,2 gramu na kilogram tělesné váhy, opravdu intenzivně sportující jedinec spíše vrcholového charakteru si může dovolit hodnotu zhruba do 1,8 gramu bílkovin na 1 kg. Vyšší příjem bílkovin je ale nebezpečný, ledviny totiž značně zatěžuje. Pokud ale jíte potraviny obsahující velké množství proteinů, může se stát, že tyto hodnoty velmi snadno překročíte, velmi často je průměr konzumovaných bílkovin u ketodiet 1,2-2,0 gramu na 1 kg.
Opatrnost je důležitá
Co dělat s výše popsanými fakty? Je tedy low carb a ketodieta pro lidí s chorobami ledvin opravdu nebezpečná? Mohou ji dodržovat nebo se jí raději úplně vystříhat? Řada lékařů doporučuje lidem, kteří mají nějaké potíže s ledvinami, třeba způsobené cukrovkou 2. typu nebo vysokým tlakem čili hypertenzí, aby byli ve vztahu k vyššímu příjmu bílkovin velice opatrní. Neznamená to, že by ketorežim nesměli vůbec dodržovat, ale měli by si pečlivě hlídat množství bílkovin, které snědí. Protože dlouhodobý nadlimitní příjem bílkovin by mohl ve svém důsledku přispět i k selhání ledvin.
Zapomeňte na instantní jídlo
Další významnou zátěž pro ledviny obecně představuje konzumace různých instantních pokrmů. Někdy se může větší množství bílkovin, než je běžné, vyskytovat i v některých instantních jídlech nabízených v rámci ketodiet. To je proto potřebné ověřit, pokud trpíte chorobami ledvin. Tento párový orgán by potom mohl mít potíže s odbouráváním mnohem většího množství bílkovin, než se nachází v běžné stravě. Pro lidi s narušenou funkcí ledvin je tedy lepší, když si vyberou keto dietu či low carb stravu, při které se pokrmy připravují především z čerstvých, kvalitních a lokálních surovin. Tam mohou množství přijatých proteinů mnohem lépe sami kontrolovat.
Volte více kvalitních tuků
Zátěž pro ledviny ještě více klesá také u varianty low carb diety, kde je vyšší podíl tuků na úkor bílkovin. Jestliže budete jíst nízkosacharidovou stravu s navýšeným podílem kvalitních nenasycených, tedy především těch, které obsahují omega-3 mastné kyseliny, svým ledvinám podstatně ulehčíte. Takže jestliže vaše ledviny nejsou zcela v pořádku, určitě volte low carb styl s navýšením podílu tuků a vařte si jednoduchá jídla z čerstvých surovin.
Riziko ledvinových kamenů
Existují ještě nějaká další rizika diety ve vztahu k ledvinám? Může docházet k tvorbě ledvinových kamenů. Proč? Když zejména v první fázi diety stoupne hladina ketolátek, může se v ledvinách začít kalcium-urátový písek. Co s tím? Radikální ketodieta by se proto neměla dodržovat delší dobu než 14 týdnů, tím se toto nebezpečí eliminuje. Podtrženo, sečteno, trpíte-li oslabením funkce ledvin nebo už nějakou jejich nemocí, určitě byste měli rozhodnutí o dodržování ketodiety konzultovat se svým lékařem, být pod jeho dohledem a v každém případě volit spíše mírnější low carb variantu. Vhodnější je ale pro nemocné s ledvinami spíše vyvážená pestrá strava s omezeními vytvořenými s ohledem na jejich konkrétní onemocnění.