Maso má v low carb stravě svoje zásadní místo

Ketonová dieta - Shutterstock.com

Řadíte se do kategorie masožravců, tedy lidí, jejich jídelníček stojí na konzumaci masa? Potom vám low carb režim bude vyhovovat. Nízkosacharidové stravování klade důraz na výběr kvalitních potravin. Velmi důležitý je především dostatečný přísun bílkovin. Co to v praxi konkrétně znamená? Laicky řečeno můžete do jídelníčku bez obav zařadit veškeré zdroje živočišných bílkovin, čili rozmanité druhy masa.

Nebojte se ničeho

Co je v low carb dietě z masa dovoleno? Spektrum je velice široké. Můžete si dovolit všechno možné od vepřového přes hovězí, až po drůbež, tedy nejenom kuřecí a slepičí maso, ale také kachní, krůtí nebo klidně i křepelčí. Velmi dobrým tipem je králičí maso. Lidé si často myslí, že v nízkosacharidové dietě některé druhy masa nesmějí. Třeba že mohou jíst jenom bílé maso a červené nikoliv. To je ovšem velký omyl. Bílé maso můžete jíst často a s chutí, tam žádná omezení neexistují. Pokud jde o červené maso, u vepřového a hovězího volte libové kousky, ty mají tučnost méně než 5 %. Mohou se tak rovnat netučné drůbeži. Můžete si dopřát třeba i něco exotického. Například zvěřinu nebo třeba klokaní či pštrosí maso, ale to je opravdu těžko dostupné a také drahé, ale budete-li mít příležitost, neváhejte a okuste.

Jezte ryby dvakrát týdně

Nezapomínejte na ryby, ty jsou u nás bohužel velmi často popelkou. Přitom jsou nutričně velice hodnotné. Kromě bílkovin v nich najdete spoustu nenasycených omega-3 mastných kyselin, dále vitamíny A a D. Dopřejte si ryby nejlépe jednou nebo dvakrát týdně. Do low carb stravy se zkrátka nemusíte bát zařadit žádný druh masa. Každý má svůj přínos. Obecně můžeme říci, že maso je velmi důležitým zdrojem vitamínů B1, B6 a B12, dále také zinku a železa. Výhodou je, že vás skvěle zasytí a obsahuje naprosté minimum sacharidů. Klidně můžete zařadit také sušené maso, ale pozorně čtěte jeho složení. Může obsahovat hodně soli nebo konzervantů. Nejlepší je přírodně sušené maso s minimem dalších přísad.

Vnitřnosti obohatí váš jídelníček

Nemusíte se bát ani vnitřností, Třeba srdíčka, ledvinky, játra nebo dršťky. Pokud jste zatím tyto potraviny nejedli, můžete je vyzkoušet. Jsou levnější než jiné druhy masa a v kuchyni se s nimi dají dělat hotová kouzla. Zkuste hledat recepty na jejich přípravu. Určitě jich najdete spoustu. Vnitřnosti můžete vyzkoušet třeba jenom jednou nebo dvakrát za měsíc. Uvidíte, zda vám tahle novinka sedne. Třeba je budete objevovat postupně a nakonec vám zachutnají. Obsahují řadu živin.

Zvířata nejsou stresována

Ideální je, vybírat si maso pocházející z šetrného chovu. Co si pod tímto pojmem představit? Jde o maso od zvířat chovaných v podmínkách, kdy netrpí stresem. Například slepice z volného chovu, kde se pohybují na travnatém prostoru a mohou si nazobat přirozené krmení, totéž krávy na volné pastvě nebo volně lovené ryby. Takové maso je mnohem kvalitnější. Stručně řečeno: Není maso jako maso. Stres, který zvířata prožívají, se samozřejmě do jeho kvality velice silně promítá. Maso není tak chutné, neobsahuje tolik živin.

Uzeniny? Jedině kvalitní šunku s 90 % masa

Určitě vás bude zajímat i otázka, jestli smíte jíst uzeniny nebo ne. I v tomhle případě hraje hlavní roli kvalita. Párky, klobásky a salámy si odpusťte. Jde o průmyslově zpracované výrobky, v nichž se nachází strašná spousta lepku, soli, nezdravých nasycených tuků a éček, tedy barviv, aditiv, zvýrazňovačů chuti a konzervantů. Na tohle tedy raději zapomeňte. Ovšem můžete sáhnout po kuřecí nebo krůtí šunce. Hledejte takovou, která obsahuje alespoň 90 % masa, ta je kvalitní a bude vám chutnat.

Číst další články